Число українців, які постійно чи тимчасово проживали на території Туреччини до 24 лютого 2022 року складало 38 тисяч осіб.
Разом з тим, після початку повномасштабної загарбницької війни РФ проти нашої країни, за даними турецької влади, до Турецької Республіки в’їхало понад 844 тис. наших співвітчизників, проте станом на грудень 2023 року переважна більшість з них виїхали до третіх країн чи повернулися на Батьківщину. Наразі кількість українців, які залишилися на тимчасове проживання в Турецькій Республіці складає близько 23 тис.осіб.
Географічний розподіл українців за регіонами виглядає так: Стамбул – близько 15000, Анталія – близько 15000, Бурса – понад 1100, Анкара – близько 5000. Разом з цим, з огляду на велику кількість вимушених тимчасових переселенців з України, дані можуть тимчасово різнитися.
Серед представників української громади Туреччини більшість це жінки (молодого та середнього віку), які одружені з громадянами Туреччини. Лише частина з них є соціально активними. Інші ж, в силу сімейних, матеріальних чи інших обставин, не беруть участі у громадському житті місцевих українців, особливо з числа тимчасових переселенців.
Активне «ядро» української громади налічує в Стамбулі – понад 50 осіб, в Анталії – понад 40 осіб, в Анкарі – близько 40. Також високий рівень активності і організації проявляють громади у мм.Мармарисі, Мерсіні, Коньї, Адані, Бурсі та Коджаелі. Значну частку української діаспори становлять викладачі, підприємці, перекладачі.
З початком широкомасштабного вторгнення РФ до України 24 лютого 2022 року Посольством та консульськими установами України через можливості українських громад було організовано проведення інформаційних та громадських акцій на підтримку України, ЗСУ, засудження агресії РФ проти нашою країни, а також військових злочинів ЗС РФ на території України.
Також, наші співвітчизники не стояли осторонь і у питаннях практичної допомоги Україні та її народу. Так через можливості українських громад по всій Туреччині було організовано та налагоджено збір гуманітарної, медичної, фінансової та продовольчої допомоги на потреби України, а також надається активне сприяння у тимчасовому розселенні і забезпеченні базової допомоги вимушеним тимчасовим переселенцям з України.
Станом на 2024 рік в ТР діють 20 українських спілок – у Бурсі «Товариство українців в Бурсі», у Ізмірі «Об’єднання українців Ізміра» та «Українська спілка солідарності в Ізмірі», в Анталії «Спілка української культури і солідарності», «Середземноморське об’єднання українців м.Анталія», «Українська родина», «Покоління майбутнього», у Стамбулі «Українське товариство взаємодопомоги», «Українське культурне товариство», «Спілка української культури і солідарності», в Анкарі «Українська спілка», у Мармарисі «Спілка українців Мармарису», в Адані «Культурно-освітнє товариство солідарності, співпраці та дружби Адани та України», у Коньї «Спілка культури та взаємодопомоги українців м.Конія», в Аланії «Асоціація солідарності «Українська Аланія», у Кушадаси «Українська культурна спілка», у Мерсіні «Мерсінська культурно-туристична та освітня асоціація», у Бодрумі «Українці Егейського регіону» та «Українці в Бодрумі», у м.Коджаелі «Спілка українців Коджаелі».
Саме українські громади приймають на себе «удар» зустрічі і надання допомоги у практичному забезпеченні першочергових побутових, психологічних, освітніх та культурних, і, часто, юридичних потреб наших співвітчизників, які прибули до Туреччини, тікаючи від російської війни.
Відповідно до Конституції ТР єдиною державною мовою, обов’язковою для вивчення для усіх громадян країни, є турецька. Вивчення мов нацменшин відбувається, в першу чергу, в рамках діяльності культурно-освітніх громадських організацій, які забезпечують також культурно-освітні та інформаційні права нацменшин (бібліотеки, електронні ЗМІ, школи, гуртки, художні колективи).
Для забезпечення освітньо-культурних потреб дітей на базі громад організовано суботні школи чи українські класи, вони забезпечують дітей навчальною і художньою літературою, проводять культурні заходи, святкування національних свят і т.п.
Також Посольством спільно з відповідними фахівцями української громади м.Конья з початку 2023 року була заснована та запущена у дію телефонна служба психологічної підтримки, основною цільовою аудиторією якої є тимчасові переселенці з України.
При Українському культурному товаристві у м.Стамбул функціонує Міжнародний ліцей ім. Т.Шевченка, де навчаються українці та представники інших національностей. Навчальний процес у ліцеї здійснюється у рамках співробітництва з Міжнародною українською школою при Міністерстві освіти та науки України і за державною програмою українських загальноосвітніх шкіл.
За підтримки Посольства, ГКУ в Стамбулі та КУ в Анталії в Анкарі, Анталії, Аланії, Стамбулі, Аланьї, Ізмірі, Бурсі, Мармарисі, Адані та Кушадаси діють українські суботні школи. У 2022 році Посольством спільно з місцевою української громадою було започатковано суботню школу у м.Конья та українські класи у м.Аланья. У 2023 році почав функціонувати український дитсадок у м.Аланья, в мм.Мармарисі та Адані почали діяти українські суботні школи.
Зокрема, станом на сьогодні при українських спілках діють суботні школи та українські класи у мм.Анкарі, Стамбулі, Аланьї, Антальї, Бурсі, Ізмірі, Коньї, Мерсіні, Мармарисі, Коньї, Адані.