З моменту початку неспровокованої повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України 24-го лютого 2022 року, Україна та міжнародні партнери запровадили низку санкцій проти рф.
На сьогодні російська федерація є найбільш підсанкційною країною світу і наразі саме санкції є найбільш дієвим інструментом впливу на країну-агресора з боку цивілізованої світової спільноти.
Важливим елементом роботи Міністерства закордонних справ України на санкційному напрямі є взаємодія зі столицями держав-членів ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн-партнерів.
У питаннях формування та реалізації державної політики у санкційній сфері, Міністерство закордонних справ України, як допоміжний інструмент, враховує План дій міжнародної експертної групи Єрмака-Макфола щодо посилення санкцій проти рф, підготовлений групою міжнародних та українських експертів. Більш детально із зазначеними Планом та напрацьованими в його рамках документами можна ознайомитись за посиланням: https://fsi.stanford.edu/working-group-sanctions.
Станом на зараз започатковано роботу сайту «Війна та санкції» за посиланням https://sanctions.nazk.gov.ua, на якому опубліковані санкційні списки осіб, які причетні до розв’язання, підтримки та сприяння військовій агресії рф та рб проти України. Портал містить детальні профілі осіб та їхні зв'язки, а також візуалізацію санкцій, що вже застосовуються в різних юрисдикціях тощо. Інформація на Порталі постійно оновлюється та доступна також англійською мовою.
Даний Портал також надає можливість кількісно відстежувати прогрес у застосовуванні санкцій країнами ЄС, Великою Британією, США, Канадою, Швейцарією, Австралією, Японією та Новою Зеландією.
Станом на жовтень 2022 р. Радою ЄС введено вже вісім пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України.
6 жовтня 2022 року Радою ЄС ухвалено 8-й пакет санкцій ЄС проти росії, до якого включено такі обмежувальні заходи:
1. Індивідуальні санкції щодо 35-ти фізичних та юридичних осіб (з акцентом на воєнних злочинах). До списків потрапили представники незаконної «влади», сформованої окупаційними військами, особи, причетні до проведення незаконних референдумів, командний склад та керівництво МО рф, відомі російські співаки, ідеологи «русского мира» (А.Дугін), а також окремі фінансові інституції (Госзнак) та компанії ВПК (завод ім.Дегтярьова, «Факел», «Іркут» та ін.);
2. Секторальні санкції:
- обмеження цін на нафту (oil price cap) - встановлення граничної ціни на сиру нафту і нафтопродукти як додаткове обмеження для транспортування нафти морським транспортом. ЄК розробляються практичні рекомендації із застосування граничної ціни. Якщо судно під прапором третьої країни транспортуватиме нафту за ціною, вище граничної, йому заборонено надавати технічну, фінансову та іншу допомогу, включаючи страхування. Буде також запроваджено виняток, який збалансує стрибки цін на ринку. Радою ЄС у взаємодії з Коаліцією з обмеження цін має бути встановлено граничний рівень ціни. Ця норма не матиме впливу на виключення щодо продовження імпорту нафти та нафтопродуктів, запровадженого у 6-му пакеті санкцій ЄС.
- розширення заборон на імпорт з росії окремих категорій товарів (очікуваний ефект для російської економки 7 млрд євро), у тому числі ВПК. Зокрема, до списку внесені хімічні та нервово-паралітичні речовини, деревина (целюлоза, папір), сигарети, косметика, пластмаси, товари авіаційного сектору, дорогоцінне каміння, кольорові та дорогоцінні метали;
- заборона на імпорт з рф напівфабрикатів та іншої сталеливарної продукції. До переліку внесено масштабний перелік товарів, що сприятиме виходу на ринок українських підприємств галузі. Водночас, ця норма застосовуватиметься щонайменше з 30 вересня 2023 року (для окремих видів товарів з 1 квітня 2024 року та з 1 жовтня 2024 року);
- посилення ембарго на торгівлю зброєю - введено розширену заборону прямого або непрямого імпорту, купівлі, транспортування російської зброї, зокрема через європейські країни або під прапором країн ЄС (включаючи зброю та боєприпаси, військові транспортні засоби та обладнання, воєнізоване обладнання та запасні частини). Також заборонено продаж, постачання, передачу або експорт цивільної вогнепальної зброї, її частин і основних компонентів, а також боєприпасів будь-якій фізичній або юридичній особі в рф (незважаючи на країну походження зброї);
- заборона на займання посад у наглядових радах російських державних компаній для європейських громадян;
- розширення поля дії санкцій на інші окуповані території (окрім Криму та Донбасу) - положення рішення Ради ЄС 266/2022 будуть застосовуватися до всіх тимчасово окупованих територій України;
- розширення заборони стосовно криптовалют - скасування граничної суми для гаманців криптовалютних активів, рахунків або депозитарних послуг громадянам росії і резидентам, що заборонить надання таких послуг незалежно від загальної вартості таких криптоактивів;
- запровадження обмежувальних заходів для осіб, які беруть участь в обході росією санкцій ЄС відповідно до певних критеріїв;
- відкликання визнання Євросоюзом Російського морського реєстру судноплавства (додано до переліку суб'єктів державної власності, щодо яких поширюється заборона на здійснення операцій). Запроваджено заборону доступу до портів і шлюзування на території ЄС для суден, які мають сертифікат Російського морського регістру судноплавства;
- розширення заборони на надання певних послуг рф - заборона надання архітектурних та інженерних послуг, а також консультаційних послуг з ІТ та юридичних консультацій.
30 вересня 2022 року Сполучені Штати Америки також запровадили масштабні санкції проти росії за проведення фіктивних «референдумів» в Україні, а саме:
- Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США запровадило санкції проти 14 представників військово-промислового комплексу росії, включаючи двох міжнародних постачальників, 3 ключових керівників російської фінансової інфраструктури, найближчих родичів деяких високопоставлених російських чиновників і 278 депутатів російського законодавчого органу;
- Міністерство торгівлі США оприлюднило попередження про підвищені ризики того, що суб’єкти всередині та за межами росії стануть об’єктами експортного контролю США за підтримку російської армії, а також додало 57 організацій до санкційного списку Entity List за порушення експортного контролю США;
- Державний департамент США запровадив санкції проти членів родини мера Москви та ввів візові обмеження щодо 910 фізичних осіб, зокрема військовослужбовців рф, білоруських військових посадових осіб тощо.
2 жовтня 2022 року Міністерством закордонних справ і торгівлі Австралії було оголошено про впровадження урядом Австралії фінансових санкцій та заборони на в’їзд до країни стосовно 28 російських посадовців, представників так званих адміністрацій на тимчасово окупованих територіях України, а також осіб, причетних до організації фіктивних «референдумів» на окупованій території України, проведення дезінформаційних кампаній та заходів з залякування українського населення (https://www.foreignminister.gov.au/minister/penny-wong/media-release/furtheractions-response-russias-illegal-invasion-ukraine).
У зазначеній заяві також повторюється позиція, оприлюднена Міністром закордонних справ Австралії П.Вонг 21.09.2022 у м.Нью-Йорк стосовно псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України, які є нелегітимними і не мають жодної юридичної сили, в той час як Луганська, Донецька, Херсонська та Запорізька області є суверенною територією України (https://twitter.com/SenatorWong/status/1572555180318797825).
Крім того, австралійською стороною повідомлено про подання заяви до Міжнародного суду ООН на підтримку позову України щодо порушення Росією положень Конвенції стосовно запобігання геноциду. Австралія також продовжує вимагати від російської сторони виконання юридично зобов’язального наказу Міжнародного суду ООН від 16.03.2022 р. стосовно термінового виведення російських військ з території України.
01 жовтня 2022 року від імені Прем’єр-міністра Нової Зеландії Дж.Ардерн оприлюднено заяву із засудженням спроби анексії тимчасово окупованих територій України. Як зазначено у заяві новозеландської сторони, псевдореферендуми у Луганській, Донецькій, Херсонській та Запорізькій областях є нелегітимними та такими, що порушують суверенітет України та відповідні положення міжнародного законодавства. Очікується, що невдовзі МЗСіТ Нової Зеландії буде оголошено про черговий транш санкцій стосовно осіб, які беруть участь у російській військовій агресії проти України, яка призвела до сфабрикованої спроби анексії української території (https://www.beehive.govt.nz/release/new-zealand-condemnsrussia%E2%80%99s-annexation-attempts).
Санкції з боку наших партнерів стають реальним важелем впливу та збільшують ізоляцію агресора на міжнародній арені.
Міністерство закордонних справ України веде системну роботу з іноземними партнерами з метою посилення санкційного тиску на російську федерацію та республіку білорусь.