Співробітництво між Україною і ТР в галузі освіти здійснюється на основі Угоди про співробітництво між Міністерством освіти України та Міністерством національної освіти і Ради вищої освіти Турецької Республіки, підписаної 21 травня 1998 року.
Важливим результатом розвитку співпраці з ТР в освітній сфері стало підписання в 2017 р. Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в сфері вищої освіти між РВО ТР та МОН України в рамках візиту прем’єр-міністра та міністра освіти України до ТР 14 березня 2017 р. Зазначений Меморандум дозволив вивести на новий рівень співробітництво щодо підготовки спеціалістів у стратегічно важливих сферах ядерних технологій, авіації та космосу, зокрема, започаткувати практику видачі подвійних дипломів ВНЗ України і Туреччини в зазначених сферах.
Так, у жовтні 2019 року було підписано Протокол про міжнародну спільну магістерську програму з ядерної енергетики між НТУ КПІ ім.І Сікорського та Анкарським університетом, а в грудні 2019 року - Рамкову угоду про співробітництво між Державним підприємством «Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки» та Інститутом ядерних досліджень Анкарського університету.
Окремої уваги заслуговує відкриття у березні 2018 р. першої в ТР спеціальності «українська мова та література» на кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету. Наразі за спеціальністю навчається 90 студентів та працює 6 викладачів.
В містах Анкара, Ізмір, Анталія, Стамбул, Кушадаси, Конія діють суботні школи, а в Стамбулі при Українському культурному товаристві працює Міжнародний ліцей ім. Т.Г.Шевченка.
У рамках візиту Президента ТР Р.Т.Ердогана до України 9 жовтня 2017 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України ім. Г.Удовенка при МЗС України та Дипломатичною академією МЗС ТР, домовлено про регулярні програми стажування українських дипломатів на базі ДА МЗС Туреччини. Стажування проходило тільки у 2018 та 2019 роках. У наступні роки через пандемію та війну в Україні стажування не відбувалося.
Українські студенти мають можливість вступати в турецькі університети та отримувати різні ступені освіти (бакалавр, магістратура, аспірантура) за державною програмою «Турецькі стипендії». Детальна інформація: https://www.turkiyeburslari.gov.tr/.
Громадяни Туреччини мають можливість отримувати освіту в Україні за державними стипендіями (5 бакалавр та магістратура, 2 аспірантури), які МОН України надає з 2018 року. На 2023-2024 навчальний рік за цією програмою в Україну на навчання поїхали 2 студенти-аспіранти.
У зв’язку із війною в Україні, співпраця між університетами в рамках програм-обміну «Мевляна», «Ерасмус» та «Ерасмус+» наразі призупинено.
Найбільш перспективними сферами співпраці України та ТР є спільна підготовка спеціалістів по стратегічно важливих напрямках атомної енергетики, космічних та авіаційних технологій; подальший розвиток викладання української мови в турецьких вишах та розширення представленості української тематики в турецьких експертних колах, а також пожвавлення двосторонніх контактів між провідними університетами двох країн.