• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Türkçe
Нотаріальні дії
Опубліковано 13 жовтня 2022 року о 14:23

Нотаріальні дії (довіреності, заяви-згоди, заяви про сімейний стан)

Дипломатичні та консульські установи України за кордоном вчиняють нотаріальні дії, передбачені законодавством України.

Порядок вчинення нотаріальних дій консулом визначається:

статтею 38 Закону про Нотаріат України,

статтею 44 Консульського Статуту України,

Положенням про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України

та іншими актами законодавства України.

Нотаріальні дії вчиняються в приміщенні Посольства України в Турецькій Республіці за попереднім записом

В окремих випадках, коли громадянин не може з’явитися в зазначене приміщення у зв'язку із важкою хворобою або перебування у місцях позбавлення волі, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаними приміщеннями за умови попереднього узгодження всіх організаційних питань.

Відповідно до вимог ст. 43 Закону «Про нотаріат» вчинення нотаріальної дії можливе лише за умови особистої присутності довірителя/заявника. Нотаріально засвідчені документи підписуються заявником особисто в присутності консульської посадової особи, яка вчинює нотаріальні дії.

При вчиненні нотаріальної дії здійснюється встановлення особи за паспортом громадянина України, паспортом громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичним або службовим паспортом.

Нотаріальне діловодство в дипломатичних та консульських установах України за кордоном ведеться виключно українською мовою. Якщо довіритель/заявник не володіє українською мовою на такому рівні щоб повністю зрозуміти текст документа, який він має підписати, він має з’явитися до Генерального консульства у супроводі перекладача.

Якщо вчинення нотаріальної дії суперечить законодавству України, консул відмовляє у вчиненні такої дії. Консул не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України, або можуть за своїм змістом завдати шкоди інтересам України, або містять відомості, що порочать честь і гідність громадян.

Не приймаються для вчинення нотаріальних дій документи, що мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, а також документи, написані олівцем.

Довіреність - це нотаріальний письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

Відповідно до вимог Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 28.12.2006  № 111/5, довіреності, посвідчені в нотаріальному порядку, підлягають обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі довіреностей (це електронна база даних, що містить інформацію про довіреності, їх дублікати, термін дії, припинення дії). Реєстрація довіреностей, посвідчених консульськими установами України, відповідно до зазначеного у статтях 37-38 Закону України "Про нотаріат", здійснюється в Єдиному реєстрі за заявою довірителя про реєстрацію таких довіреностей, підпис довірителя на такій заяві повинен бути засвідчений підписом та печаткою особи, яка посвідчила довіреність в консульській установі. Тобто, фактично при оформленні довіреності вчиняються дві консульські дії – посвідчення довіреності та засвідчення справжності підпису довірителя на заяві. 

Для внесення довіреності до Єдиного реєстру на території України необхідно звернутись із згаданою вище заявою до реєстратора Єдиного реєстру – це державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, що мають доступ до Єдиного реєстру через інформаційну мережу Міністерства юстиції України.

Перелік необхідних документів:

заява про оформлення та посвідчення довіреності та Заяви на внесення довіреності до Єдиного реєстру довіреностей (заповнюється в приміщенні Посольства України в Турецькій Республіці);

для фізичної особи - дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) або паспорт громадянина України (внутрішній паспорт) заявника; для юридичної особи- правоздатність юридичної особи установлюється на основі установчих документів (статуту, установчого договору, для некомерційних організацій – загального положення), документів про реєстрацію. ;

копія ідентифікаційного номера заявника (якщо ця інформація не зазначена в паспорті);

копії паспортного документа та ідентифікаційного номера довіреної особи;

копії інших документів, що стосуються предмета довіреності (наприклад, копія технічного паспорта автомобіля, ідентифікаційні дані рухомого чи нерухомого майна, які містяться у правовстановлюючих документах, номер банківського рахунку, реєстраційні дані юридичних осіб тощо).

В разі наявності у заявника свого зразка довіреності рекомендуємо під час візиту до Посольства України в Турецькій Республіці мати його з собою у форматі WORD (.doc) на електронному носії.

Якщо зразок довіреності відсутній, при оформленні довіреності використовуватиметься шаблон, наявний в Посольства України в Турецькій Республіці.

Консульський збір та строки оформлення

За довіреність на представлення інтересів: 30 доларів США посвідчення довіреності, 20$ за засвідчення справжності підпису на заяві про внесення довіреності до Єдиного реєстру довіреностей.

За довіреність на розпорядження майном, право користування і розпорядження транспортними засобами, здійснення кредитних операцій: 60$ посвідчення довіреності, 20$ за засвідчення справжності підпису на заяві про внесення довіреності до Єдиного реєстру довіреностей.

УВАГА! Звертаємо увагу, що чинними Тарифамипередбачена окрема ставка консульського збору при оформленні довіреності майнового характеру (управління, користування та розпорядження нерухомим майном, банківськими рахунками, пенсією, ведення спадкових справ тощо) на ім'я іншого з подружжя, дітей або батьків. Для застосування такої ставки необхідно надати документи, які підтверджують родинний зв'язок довірителя з уповноваженою особою (зокрема, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб з урахуванням змін прізвища тощо).

Довіреність оформлюється в день подачі усіх документів та сплати консульського збору. Реквізити для сплати консульського збору надаються після особистого звернення заявника до Посольства України в Турецькій Республіці та перевірки документів.

Консул засвідчує справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить законові і які не мають характеру угод та не містять у  собі  відомостей,  що  паплюжать честь і гідність людини.

Для засвідчення підпису на заяві необхідно за попереднім записом (в категорії «нотаріальні дії» обираєте тип заяви, підпис на якій необхідно засвідчити) та в обраний час особисто пред'явити такі документи:

дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон та копію його першої сторінки (або дійсний «внутрішній» паспорт громадянина України та копії всіх сторінок з відмітками);

заяву щодо вчинення нотаріальної дії (заповнюється в приміщенні Посольства України в Турецькій Республіці);

квитанцію про сплату консульського збору (направлення та реквізити для сплати консульського збору надаються консульською посадовою особою при безпосередньому зверненні заявника до Посольства України в Турецькій Республіці). Консульський збір за засвідчення підпису на заяві становить 20 доларів США.

Рекомендовано також  залежно від типу заяви надати додаткові документи на підтвердження фактів, викладених у заяві, справжність підпису на якій засвідчується:

  • для оформлення заяви про сімейний стан (заяви про те, що особа не перебуває в зареєстрованому шлюбі) – копії свідоцтва про народження а також документів, які підтверджують розірвання попередніх шлюбів;
  • для оформлення заяви-згоди батьків на виїзд дитини за кордон – копія свідоцтва про народження дитини та копія закордонного паспорта супроводжуючої особи;
  • для оформлення заяви щодо прийняття спадщини/відмову від спадщини – копія свідоцтва про смерть, заповіту (у разу наявності) спадкодавця.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux